איך יודעים לאן לתרום, האם אפשר בכלל להשוות בין תחומים שונים?

אנחנו חיים בעולם בו יש לא מעט חוסר.

בסופו של יום העולם בו אנחנו חיים הוא לא עולם טוב בלבד, מדובר על עולם שחווה לא פעם ולא פעמיים גם הרבה מאוד סבל. לעיתים זה נדמה כאילו מה שלא נעשה לא יצליח להפחית אפילו מעט מהאתגרים מולם העולם עומד.

האמת היא שיש באמירה הזו הרבה מין האמת. באמת אנחנו חיים בעולם מורכב בו אנחנו צריכים לתמרן ולא קל למצוא את הדרך הטובה והאולטימטיבית להפוך את העולם לטוב יותר. מה גם שהאפשרויות העומדות לפנינו כאשר אנחנו ניגשים לתרום לחברה הן רבות ועלולות לא פעם להביא לבלבול. הרי אם אנחנו לא יודעים לבחור מה להזמין היום לארוחת ערב, איך נצליח לבחור את המקום אלו היינו מעוניינים לתרום?

לפני שניכנס לעובי הקורה חשוב לנו להגיד שבאמת במידה רבה אין לנו תשובות לכל אחת מהשאלות הגדולות הללו, אבל אנחנו יכולים לשתף אתכם במחשבות שלנו אותן אספנו לאחר שנות פעילות רבות. אולי מתוך האופן בו אנחנו חושבים תגלו גם אתם משהו על האופן בו הייתם מעוניינים לתרום.

עניי עירך קודמים

כאמור, העולם מלא בחוסר צדק, טרור, אלימות, עוני ומחלות. אנחנו לא יכולים לשנות את העולם מין הקצה לקצה משום שדברים רבים לא תלויים בידינו. הניסיון לפתור את כל צרות העולם לא פעם יציב אתכם מול שוקת שבורה.

במקביל לתסכול הגובר והולך מהאופן בו דברים אחרים מנוהלים בעולם, אנחנו עלולים לא פעם ולא פעמיים לפספס את מה שקורה ממש כאן, מתחת לאף. הרי אתם לא באמת יודעים מה שלומו של השכן בקומה למעלה ולא באמת תמיד שמים לב לאמא מהגן של הילדה שלא נראית כל כך טוב כבר תקופה.

לאור המצבים הללו טבעו חזל את המונח: 'עניי עירך קודמים'. רגע לפני שאתם יוצאים להציל את העולם, חשוב רגע להסתכל פנימה, לראות איך האנשים הקרובים, אלו שבסביבתנו מרגישים. אנחנו מבטיחים לכם כי התבוננות קצרה בנעשה סביבכם תגלה לכם לא מעט.

היו בטוחים למי אתם תורמים את הכסף

ארגונים המעודדים נתינה יש הרבה, אבל כדי שתהיו בטוחים כי אתם תורמים למי שאתם הייתם מעוניינים לתרום לו אנחנו תמיד ממליצים לבדוק ולבצע מחקר מעמיק שיעזור לכם להבין מה בדיוק הכסף שלכם עושה ולמי הוא מיועד.

לא כי אנחנו מפקפקים ביושרה של עמותות כאלו ואחרות, אלא משום שאנחנו יודעים כי מודעות והיכרות נותנים שקט נפשי, מאפשרים לכם להיות בטוחים, בסופו של דבר אתם אלו שתורמים, אתם רוצים להיות בטוחים כי הכסף אותו אתם תורמים מגיע למקום הנכון.

אל תשכחו כי כאשר מדובר על עמותות ללא מטרות רווח, החוק אומר כי עליהם לפרסם את הנתונים שלהם, את המידע הרלוונטי ועוד לציבור הרחב. כך שלא מדובר על עבודה קשה מדי, לכתוב רגע באינטרנט את שם החברה לה אתם מעוניינים לתרום ולהבין האם היא פועלת באופן בו הייתם רוצים שזו תפעל.

זכרו כי גם נר קטן מאיר הרבה מין החושך

כאמור, אנחנו חיים בעולם מורכב בו אנחנו עדים ללא מעט סבל. לא פעם נדמה כאילו אין לנו מה לעשות ואין לנו את הכלים לנצח את המציאות הקשה הזו. אנחנו, כאן ב- ריצ'רד טוויל לא מבקשים מכם להפוך את העולם. אנחנו מציעים לכם להצטרך אלינו למסע בו תעשו מה שאתם יכולים. אם כל אחד יעשה קצת נצליח לנצח את החושך.